طراحی و دیزاین سفره عقد

برای دیزاین سفره عقد به چه نکاتی توجه کنیم؟

سفره عقد بیشتر به رنگ سفید دیده می‌شود و عده‌ای آن را نماد سفیدبختی و پاکی تلقی می‌کنند. چیزی که متفاوت است این است که از رنگ‌های متنوعی برخوردار است و در قومیت‌های مختلف ایرانی رنگ این سفره فرق می‌کند. ضمنا رنگ سفره عقد به سلیقه عروس و داماد هم وابسته است.

هریک از اجزای سفره عقد معنی خاصی دارند و شامل مواردی از قبیل فندق، گردو، بادام، نقل، نبات، تخم‌مرغ و اسپند می‌شود. تمام این موارد را در نظر بگیرید که چیزی را جا نیندازید. عسل و جای حلقه، قرآن، آینه و شمعدان را هم فراموش نکنید.

آینه و شمعدان

نکته‌ای که در خرید عقد مهم است و در خطبه عقد هم جاری می‌شود آینه و شمعدان است. قابل ذکراست که آینه بالای سفره و رو به روی عروس و داماد قرار می‌گیرد که همدیگر را در آینه ببینند و دل‌های آنها مثل آینه صاف و زلال باشد. شمع‌های روشن نمایانگر روشنایی و صمیمیت پیوند است که شمعدان‌ها را در دو طرف آینه قرار می‌دهند. همچنین قرآن مجید کتاب آسمانی بوده و نشانه‌ای برای محکم‌تر شدن پیوند است.

شاخه نبات

نماد شیرینی دوران زندگی شاخه نبات است که همیشه نام آن در سفره عقد به گوشتان می‌خورد. روی شاخه نبات طراحی‌های متفاوتی دیده می‌شود که از ارکان مهم هر سفره عقد است.

نان و پنیر و سبزی

بیشتر موارد کنار نان، پنیر هم قرار میدهند که نماد وسعت روزی هست. سبزی نماد سرسبزی و سلامتی است. مهم‌ترین مورد که طراح و دیزاینر سفره عقد باید در آن متبحر باشد، سبزی آرایی است.

عسل و تخم‌مرغ

از بخش‌های مهم این مراسم عسل در دهان گذاشتن عروس و داماد بوده که نماد شیرین‌کامی و زندگی شیرین عروس و داماد است. چیدمان و دیزاین و دکوراسیون ظرف عسل باید با سلیقه صورت بگیرد. تخم‌مرغ نشان‌دهنده‌ی تداوم نسل است. تعداد تخم‌مرغ به طراحی و چیدمان و دیزاین سفره وابسته است.

سکه

برای نمایش افزایش رزق و روزی از سکه استفاده می شود. بیشتر سکه‌ها با رنگ مجازی طلایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سکه با توجه به رنگی که دارد در سفره به شکل خاصی نمایانگر بوده و باید به شکلی زیبا تزیین شود.

گردو، بادام و فندق

وجود این خوراکی‌های دیزاین‌شده  نمادی از گسترده بودن سفره عقد به خاطر حضور خوراکی‌های مقوی در این سفره تلقی می‌کنند. همچنین نمادی از پربار بودن سفره در طول زندگی مشترک است. درخت گردو بخاطر اینکه از عمری طولانی برخوردار است نمادی برای افزایش طول عمر عروس و داماد می‌باشد.

میوه‌آرایی و گل‌آرایی

میوه‌های رنگی مثل انار، سیب سرخ و زرد یا میوه‌های دیگر به معنی بهره‌مندی عروس و داماد از کلیه نعمت‌های طبیعی خداست. در سفره عقد از میوه‌هایی از قبیل آناناس که زیبایی خاصی هم دارد استفاده می‌شود.

گل نشانه ی طراوت و زیبایی هست. از مهارت‌های تشریفات و دیزاینرهای سفره عقد گل‌آرایی است که هر تشریفات و دیزاینری با توجه به سلیقه و ذوق خودش هنرنمایی می‌کند.

حلقه

دیزاین حلقه در سفره عقد از ارکان مهم ازدواج است. حلقه از اجزای مهم ازدواج است. چیدمان و تزیین جعبه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

اسپند و کله‌قند

دودکردن اسپند برای دورشدن چشم حسود و از بین بردن بخل جایگاهی ویژه در سنت ما دارد که بالای سر عروس و داماد انجام می‌شود.

دو کله قند کوچک نشانه‌ی بارش شادی و شیرینی بر سر عروس و داماد هست که بالای سر عروس و داماد بر روی پارچه‌ای سفید می‌سایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست