حلقه ازدواج جواهرات و ساعت

حلقه ازدواج جواهرات و ساعت

حلقه ازدواج

یکی از زیباترین لحظه های هر پیوندی ، خرید حلقه های ازدواج است. خریدی که قبل از عقد صورت می گیرد و معمولا عروس و دامادها زمان زیادی را صرف انتخاب آن می‌کنند.

حلقه‌هایی که به رغم سادگی‌شان بسیار پرمعنا هستند. حلقه‌هایی که نشان وفاداری، علاقمندی و پیوند و تعهدی است که در میان دو انسان بسته می‌شود.

با تمام این تفاسیر ممکن است درباره‌ی پیشینه‌ی این حلقه‌ها و نحوه‌ی انتخاب حلقه‌های ازدواج نیاز به اطلاعات تکمیلی داشته باشیم. پس لازم است درباره‌ی این حلقه‌های مقدس بیشتر بدانیم.

حلقه ازدواج جواهرات و ساعت
تاریخچه حلقه ازدواج

در اغلب منابع خاستگاه اصلی حلقه‌های ازدواج را اروپا و یونانیان باستان عنوان کرده‌اند. در حالی که درست نیست.

در واقع حلقه‌ای که امروزه در تمام دنیا هنگام ازدواج زن و شوهر به دست هم می‌کنند برگرفته از حلقه‌ی مهر در آیین میتراییسم می‌باشد.

میترا، ایزد مهر و محبت و پیمان بوده و بیشتر از سه هزار سال پیش کسانی که در ایران پیمان زناشویی می‌بستند، آن را به نشانه‌ی پیروی از میترا به دست می‌کردند و با اینکار هم ارادت خود را به میترا نشان می‌دادند هم از او که ایزد مهر و پیمان است یاری می‌گرفتند تا، همیشه بر سر پیمانی که می‌بندند استوار باشند. در بسیاری از نقش نگاره‌های هخامنشی و ساسانی نیز می‌بینیم که پادشاهی حلقه‌ای را به دست کسی می‌دهد و یا از دست شخصی می‌گیرد؛ این نماد پیمان میان آن‌ها و یا سپردن فرمانروایی سرزمین به دست کسی دیگر بوده است.

همچنین یکی از اشیای مفرغین که از شوش به دست آمده و امروزه در موزه ی لوور پاریس نگهداری می‌شود، مجسمه‌ی بدون سر همسر یکی از پادشاهان ایلامی می‌باشد. در دست چپ این مجسمه، درست در انگشت انگشتری، یک حلقه دیده می‌شود و همین تندیس می‌تواند گواه بر ایرانی بودن ریشه و خاستگاه حلقه‌ی ازدواج باشد.

امروزه تمام دنیا بدون اینکه بدانند یکی از کهن‌ترین رسم‌های ایرانی متعلق به میترا را بجای می‌آورند و افسوس که حتی به جز عده‌ی معدودی، خود ایرانی‌ها نیز از آن اطلاعی ندارند.

حلقه ازدواج

حلقه‌ای که برای ازدواج زوجین در نظر گرفته می‌شود معمولا با مشورت هردو طرف و در اولین مراحل خرید عقد، انجام می‌شود تا به نوعی نشانگذاری و تعهد را به دیگران نشان داده شود.

حلقه‌ها معمولا ظرافت خاصی دارند و میتوان به سهولت در تمام مواقع از آن‌ها استفاده کرد. چرا که حلقه نمادی از تعهد به همسر است و این نشان مقدس در تمام مراحل زندگی باید در جای ثابت و ویژه اش خودنمایی کند.

غیر از رمز و رازهایی که در باب حلقه گفته می شود، اغلب زوج های جوان در آغاز زندگی توجه خاصی را به حلقه مبذول می دارند. زوجین حلقه هایشان را همیشه در دست خواهند داشت و این نشانه ای از وجود تعهد و تعلق به هم می باشد. پس انتخاب و خرید حلقه امری بسیار مهم در مسئله ی ازدواج است.

حلقه ازدواج جواهرات و ساعتانتخاب حلقه

ابتدا مطمئن باشید که بودجه ی کافی برای خرید حلقه را دارید. شما باید احتمال بدهید که کمی بیشتر از انتظارتان هزینه کنید .

در انتخاب حلقه های تک نگین حتما قاب آن را بررسی کنید. برخی از حلقه ها که نگین آن ها روی قاب محکمی قرار داده نشده است و یا نگین به وسیله ی چسب چسبانده شده است، در صورت ضربه و یا برخورد با زمین و یا شی دیگری از حلقه جدا می شود. در صورتی که نگین حلقه گم شود حسرت زیادی خواهید خورد.

حلقه ی شما نباید کیپ باشد. شما قرار است سالیان زیادی این حلقه را در دست داشته باشید پس احتمال چاق شدن و تغییر فرم دست ها را به مرور زمان بدهید. حلقه را نیم سایز بزرگتر سفارش دهید.

عروس خانم ها در نظر داشته باشند که انجام کارهای منزل با حلقه هایی که نگین های بزرگ دارند سخت خواهد بود. آن دسته از زوج های جوان که شور و اشتیاق خاصی برای یکی شدن و ست کردن دارند می توانند از حلقه های جفت استفاده کنند. در نظر داشته باشید که این حلقه ها حتما باید به دست جفتتان بیاید و حلقه ی آقا باید کاملا مردانه باشد.

خیابان‌های طلایی شهرتان برای خرید را بشناسید

بهتر است چند روز قبل از خرید حلقه، محل‌های مناسب و معتبر برای خرید طلا را شناسایی کنید و با مدل های موجود در بازار به صورت نسبی آشنا شوید. چون حلقه های ازدواج را می‌توان جزو خرید هایی به شمار آورد که قرار نیست تعویض یا فروخته شوند. پس زمان کافی برای پیدا کردن حلقه‌ی دلخواه‌تان صرف کنید.

نکاتی برای مراقبت از حلقه
  • هنگام استحمام و یا شستشوی دست ها حلقه را از دست خود خارج کنید چون صابون باعث ایجاد لایه ی نازکی روی حلقه ی شما خواهد شد.
  • در استخر حلقه ی خود را خارج کنید چون کلر سبب تغییر رنگ و شل شدن نگین هایش خواهد شد.
  • در صورتی که حلقه به دست دارید از کرم های مختلف دست استفاده نکنید.
  • حلقه را در برابر ضربه، مواد شیمیایی و نور و گرمای شدید محاقظت کنید.
تمیز کردن حلقه

حلقه و انگشتر پس از استفاده‌ی طولانی مدت، در اثر مجاورت با بدن، کثیف می‌شود و رنگ و جلای اولیه‌ی خود را از دست می‌دهد. اگر به دنبال راهکاری برای تمیز کردن آن هستید ابتدا مایع ظرفشویی و جوش شیرین را مخلوط کرده و خمیری به دست بیاورید. حلقه‌ی خود را به خمیر آغشته کرده و بعد از چند دقیقه با آب بشویید. برای خشک کردن سریع هم می توانید از سشوار کمک بگیرید. خواهید دید که حلقه‌ی ازدواج شما مثل روز اول درخشنده خواهد شد.

نکته مهم

اگر حلقه‌ی مورد نظرتان را با استانداردها و معیارهای انتخابی خودتان بخرید، مطمئنا علاقه‌ی بیشتری به آن پیدا خواهید کرد و در نهایت هم از خرید خودتان راضی و خشنود خواهید بود.

اسیر مد بودن و تقلید کورکورانه از مد روز باعث می شود حس مالکیت و علاقه تان را نسبت به آنچه خریداری کرده اید به مرور زمان از دست بدهید. سعی کنید در تمام لحظه های خوب خرید بدون اینکه به دنبال مقایسه و حساب گری درباره ی قیمت انگشتر خود باشید از انرژی خوبی که به شما خواهد داد لذت ببرید.

نتیجه

حلقه‌ی ازدواج ریشه‌ای دیرینه در فرهنگ ایران باستان دارد، ریشه‌ی آن به آیین میترائیسم برمی‌گردد. حلقه‌ای که نشانده‌ی پیوند عمیق بین زن و شوهر است.

حلقه‌ی ازدواج دایره‌ای شکل است که نشان دهنده‌ی علاقه‌ی بی‌انتهای عروس و داماد به هم می‌باشد، جنس آن از طلاست که زیباترین و ماندگارترین فلز به شمار می‌رود، چرا که عشق زن و شوهر نیز ماندگار و ابدی است.

در انتخاب و نگهداری حلقه باید به چند نکته دقت کرد:

بودجه: همیشه باید احتمال بدهید که ممکن است بیشتر از بودجه تان خرید کنید.

اصل بودن نگین ها: نگین های اصل به طبع گران بهاتر و زیباترند. دقت کنید که نگین ها به خوبی روی کار سوار شده باشند، چرا که ممکن است بعد از مدتی استفاده، نگین انگشتر شما از آن جدا شود.

سایز حلقه: احتمال دارد که شما بعد از ازدواج کمی چاق تر شوید، بنابراین حلقه ی ازدواج تان را تنگ انتخاب نکنید؛ چرا که ممکن است بعد ها با تغییر سایز، نتوانید از آن استفاده کنید.

هنگام شستشو با شوینده ها، حتما حلقه ی خود را از دست خارج کنید؛ چرا که این مواد ممکن است روی انگشتر شما رسوب کنند.

سرویس طلای عروس

معمولا بین خرید های عقد و عروسی، سرویس طلا جزو محبوب ترین خریدهاست. خریدی که در عین شیرینی و جذابیت، برای عروس و داماد دغدغه ی زیادی به همراه می آورد. دغدغه ی انتخاب مدل دلخواه برای عروس خانم و قیمت بالای سرویس طلا برای آقای داماد، یک دل مشغولی مهم و اساسی به نظر می رسد.

نکته

البته باید در نظر داشت در صورت عدم موجودی کافی مالی می توان بطور توافقی خرید سرویس را به بعد از عروسی منتقل نمود .

این روزها، سرویس های طلا آنقدر تنوع در طراحی و رنگ دارند واقعا انتخاب برای هر بیننده ای دشوار شده است . جنس طلا در سرویس ها به دو صورت زرد و سفید دسته بندی می شود.در کشور ما، در چند سال اخیر، طلای سفید با اقبال بیشتری از جانب مشتریان برخوردار بوده است. طلا در اصل و به حالت خام زرد رنگ است و بعدها در اثر فعل و انفعالات خاصی تغییر رنگ داده و به رنگ سفید در می آید.

 

در زمان های قدیم باور عمومی بر این بود که طلای سفید کم ارزش تر از طلای زرد رنگ است. شاید بتوان در توجیه این باور عمومی گفت که چون طلا از دیرباز به رنگ زرد در بازار موجود بود، مردم به این باور رسیده بودند که طلای سفید جنس اصل نیست. ولی بعدها با گسترش خرید و فروش و ایجاد تنوع در طراحی، طلای سفید توانست جایگاه خوبی برای خود پیدا کند و با اقبال بی نظیر خریداران مواجه گشت.

حلقه ازدواج جواهرات و ساعت
سرویس طلای عروس

سرویس طلا عموما از یک گردنبند، یک جفت گوشواره و دستبند تشکیل می شود و در بعضی سرویس ها دارای انگشتر نیز می باشد.

اما امروزه به دلیل تنوع طلبی خریداران و وجود رقبای خارجی، تنوع بسیاری در امر طلاسازی رخ داده است. .

یک خرید خوب

به دلیل اینکه زوج جوان هر دو بی تجربه هستند و به چم و خم خرید طلا آشنایی کاملی ندارند، بهتر است برای اینکه یک انتخاب هوشمندانه داشته باشند، از همراهی یک انسان مطلع بهره ببرند. فردی که طلای اصل را بشناسد و بتواند طلا ی نامرغوب با عیار پایین را تشخیص دهد. اگر به هر دلیلی به فرد آشنای متخصص دسترسی ندارید، بهتر است فروشگاه های معتبر مورد تایید اتحادیه طلا و جواهر را شناسایی کرده و خرید خود را از این فروشگاه ها انجام دهید.

نکاتی برای مراقبت از جواهرات

هنگام حمام گرفتن و یا شستشوی دست ها، جواهر آلات خود را در بیاورید چون صابون باعث ایجاد لایه ی نازک روی جواهرات می گردد.

با جواهرآلات آشپزی نکنید. زیرا گرمای شدید و روغن موجب صدمه زدن به نگین جواهرآلات می شود.

همواره پس از عطر زدن و آرایش جواهرآلات خود را به تن کنید.

فلزات قیمتی را تنها با یک پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاک کنید زیرا حوله و یا پارچه معمولی به خاطر آنکه گرد و غبار را در خود نگه می دارند باعث خراش برداشتن جواهر شما می شوند.

جواهر آلات را به منظور جلوگیری از خراشیده شدن به طور مجزا نگهداری کنید.

نگهداری نقره در یک کیسه ی در بسته کدر شدن آن را به تعویق می اندازد اما هیچ گاه مروارید را درون کیسه ی پلاستیکی قرار ندهید.

بهترین روش تمیز کردن جواهرآلات استفاده از آب و صابون اندک به همراه یک مسواک نرم می باشد.

تمیز کردن جواهرات بدل:

برای تمیز کردن جواهرات به اصطلاح اتمی از جوش شیرین استفاده کنید. به این صورت که مقداری جوش شیرین روی سطح نمناک برس مسواک بریزید و آن را به آرامی روی این جواهرات بمالید تا براق شوند.

براق کردن طلا و جواهر:

برای براق کردن طلا و جواهر دو روش پیشنهاد می شود:

الف) مقداری خاک اره نرم یا خاکستر چوب تهیه کنید و زیورآلات را درون آن فرو ببرید. سپس به وسیله ی خاک اره یا خاکستر چوب سطح آنها را مالش دهید. پس از پاک کردن طلا و جواهر از خرده های چوب یا خاکستر، شفافیت و برق چشمگیری را مشاهده خواهید کرد.

ب) با مالش دادن قطعه ای چرم یا پارچه ی نخی بر سطح طلا، برق و جلای خاصی به وجود می آید.

بازکردن گره زنجیر:

اگر زنجیر گردنبندتان گره خورد، آن را روی سطحی صاف و صیقلی بگذارید و مقداری روغن بچه در محل گره بریزید. سپس با یک سوزن کلفت به آرامی گره را باز کنید.

ساعت

ساعت امروزه علاوه بر کاربرد اصلی خودش که نشان دادن زمان دقیق است، کاربرد تزئینی و تجملاتی نیز پیدا کرده است. خرید ساعت برای عروس و داماد و گنجاندن آن در سبد خرید عروسی، به خوبی موید این نکته می باشد. ساعت های عروسی جزو وسیله های پرکاربردی به شمار می روند که بعدها با نگاه کردن به آن ها خاطره ی خوش روزهای آشنایی در ذهن تداعی خواهد شد. پس برای داشتن یک ساعت زیبا و در عین حال با کیفیت، لازم است کمی درباره ی ساعت و تاریخچه ی آن بیشتر بدانیم و برند های معتبر ساعت را بشناسیم.

انتخاب ساعت برای عروس و داماد
ساعت مناسب عروس خانم ها

عروس خانم ها به خاطر ظرافت دست هایشان بهتر است از ساعت هایی با قاب های دایره ای، بیضی، و یا مستطیل کوچک استفاده کنند اما اگر شما دستان کشیده ای دارید بهتر است از بندهای نسبتا پهن استفاده کنید تا جلوه ی ساعت تان بیشتر شود. اگر هم دستانی نسبتا کوچک دارید بهتر است از بند های ظریف، باریک و مزین به نگین استفاده کنید. در این صورت استفاده از ساعت هایی با بند نقره می تواند توصیه ای مناسب باشد. بند های نقره به دلیل ظرافت ها و تزئین زیبایی که دارند بهترین گزینه برای عروس خانم ها می باشد.

ساعت مناسب آقا داماد ها

آقایان که معمولا دست هایی با استخوان بندی درشت دارند، بهتر است از ساعت هایی با قاب های مربع و دایره ی بزرگ استفاده کنند. چرا که هماهنگی بین ساعت و دست یکی از اصول مهم زیبایی شناختی در انتخاب ساعت است.

انواع بند ساعت و حساسیت نسبت به آن

اگر پوست حساسی دارید، بهتر است در انتخاب ساعت تان بیشتر دقت کنید. ساعت هایی با بند چرمی، پلاستیکی، و روکش کروم دار که به اندازه ی کافی نیکل برای ایجاد حساسیت پوستی دارد برای پوست های حساس توصیه نمی شود.

اگزمای تماسی، سوغاتی است که چنین ساعت هایی برای چنین پوست هایی به ارمغان می آورند. توصیه می شود در صورت حساسیت شدید به هر یک از موارد از ساعت های تیتانیومی و یا ساعت های طلا استفاده کنید.

افراد را از نوع قاب ساعتشان بشناسید.

اگر روحیه ای آرام و انعطاف پذیر داشته باشید، احتمالا ترجیح می دهید به هنگام خرید ساعت، طرح هایی را انتخاب کنید که قاب های دایره یا بیضی داشته باشند، حتی اگر مد سال، ساعت هایی با قاب مستطیلی باشد. شخصیت های قاطع و مصمم و قدرت طلب نیز معمولا سلیقه شان حکم می کند ساعت هایی با قاب های مستطیل یا مربع شکل انتخاب کنند.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
راهنمای خرید جهیزیه
نوشتهٔ بعدی
تزیین خانه عروس به سبک ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست